Cięcie, bigowanie i perforacja w jednym przebiegu – wersje Lite i Plus
Seria kombajnów introligatorskich SCC to rozwiązanie „wszystko w jednym”, które automatyzuje kluczowe procesy wykończeniowe w drukarni. Zamiast przestawiać prace między gilotyną, bigówką i perforatorem, SCC wykonuje slitting, cross-cutting, creasing or perforation in one pass, bezpośrednio z poziomu intuicyjnego panelu dotykowego. Zaprojektowany, by wyeliminować wąskie gardło w introligatorni i dotrzymać kroku nowoczesnym maszynom cyfrowym — drastycznie skraca czas realizacji zleceń, minimalizuje ryzyko błędów i oszczędza przestrzeń produkcyjną.

Key features
- Wszystko w jednym przebiegu – do 32 cięć poprzecznych (gilotyna), do 6 cięć wzdłużnych (krążki), do 32 bigów lub perforacji poprzecznych w jednym cyklu.
- Full automation – automatyczna kompensacja przesunięć obrazu w osiach X i Y.
- Ultradźwiękowy czujnik podwójnych pobrań eliminujący straty materiałowe.
- Podajnik podciśnieniowy top suction – stos 100 mm, pobieranie od góry, media 110–400 g/m², w tym papiery powlekane, laminowane i fakturowane.
- Duży 9-calowy ekran dotykowy do zarządzania całością.
- Modułowa konstrukcja – krążki do perforacji wzdłużnej (też segmentowej), listwy bigujące różnej szerokości, krążki nacinające (kiss-cutting).
- Opcjonalny długi stół podawczy – praca z arkuszami do 1200 mm.
- Zastępuje kilka oddzielnych urządzeń – oszczędność czasu, miejsca i kosztów pracy.
Versatile capabilities in one device

Czym jest kombajn introligatorski?
Kombajn introligatorski to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w jednej maszynie operacje wykończeniowe zwykle wykonywane na kilku osobnych sprzętach — gilotynie, bigówce i perforatorze. Zamiast przekładać stos arkuszy z maszyny na maszynę, operator wczytuje zlecenie raz, a kombajn w jednym przejściu tnie arkusz wzdłuż i w poprzek, biguje linie składania i wykonuje perforację. To rozwiązanie powstało jako odpowiedź na tempo druku cyfrowego: nowoczesna cyfrowa maszyna drukująca produkuje arkusze szybciej, niż klasyczna, rozproszona introligatornia jest w stanie je wykończyć.
Największą wartością kombajnu jest likwidacja „wąskiego gardła” na finiszingu. Jedno urządzenie zastępuje kilka stanowisk, skraca łańcuch ręcznych czynności i ogranicza liczbę miejsc, w których może powstać błąd. Automatyczna kompensacja przesunięcia obrazu dba o to, by cięcia i bigi trafiały dokładnie w miejsce względem nadruku, nawet gdy druk lekko „ucieka”, a czujnik podwójnych pobrań chroni przed marnowaniem zadrukowanych arkuszy.
Kombajn introligatorski sprawdza się w drukarniach cyfrowych, agencjach reklamowych i in-plantach realizujących krótkie, zróżnicowane nakłady akcydensów — wizytówek, kuponów, zaproszeń, składanych ulotek i broszur. Ausjetech SCC oferuje tę funkcjonalność w dwóch wersjach, dopasowanych do skali automatyzacji, jakiej potrzebuje zakład.
SCC Lite czy SCC Plus?
Najbardziej ekonomiczny, wielofunkcyjny kombajn introligatorski na rynku. Oferuje pełen zakres mechanicznych możliwości cięcia, bigowania i perforacji. Idealny wybór dla firm, które chcą zautomatyzować finiszing, drastycznie przyspieszyć produkcję i uniezależnić się od kilku maszyn i operatorów.
Wersja rozbudowana, stworzona z myślą o maksymalnej automatyzacji i w pełni cyfrowym przepływie pracy. Oprócz wszystkich funkcji modelu Lite oferuje:
- Barcode reader – automatyczne wczytywanie zleceń i przezbrajanie bez udziału operatora.
- Komunikację z PC – centralne zarządzanie pracami i zaawansowana impozycja dzięki oprogramowaniu Trimposer.
- Rozbudowany podajnik – dodatkowe systemy wspomagające separację trudnych materiałów.
SCC w akcji
Technical specifications
General parameters
| Range of sheet format | min. 210 × 210 mm, maks. 650 × 330 mm |
| Range of weights | 110–400 g/m² (0,1–0,4 mm) |
| Output use format | min. 50 × 48 mm |
Feeder
| Type of administration | Podciśnieniowe od góry (top suction) |
| Maks. wysokość stosu | 100 mm |
| Double-take sensor | Ultradźwiękowy (standard) |
Finishing modules
| Cross-cutting (guillotine) | Up to 32 cuts in a single pass |
| Slitting (discs) | 6 knives as standard (automatically adjustable) |
| Cross creasing | Do 32 bigów w jednym przejściu; regulacja głębokości |
| Cross perforation | Do 32 perforacji w jednym przejściu (listwy 12/24/56 TPI opcjonalnie) |
| Additional options | Disc perforation (continuous/segmented), creasing discs, notching discs |
Software and control
| Display | 9-inch color touchscreen |
| Memory of works | 64 programs |
| Image compensation | Yes, in the X and Y axes |
| Barcode reader | Standard in SCC Plus version |
Wsparcie akonda.pl
- Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny na terenie całej Polski.
- Dostawa, instalacja i szkolenie operatorów w Państwa zakładzie w standardzie.
- Prezentacja urządzenia na żywo w showroomie w Piasecznie pod Warszawą.
- Stały dostęp do listew, noży, krążków i części zamiennych.
















