Nowa strategia C.P. Bourg z nowym partnerem w Polsce – Akonda

Nowa strategia C.P. Bourg z nowym partnerem w Polsce – Akonda

Akonda jest marką od ponad 8 lat zajmującą się dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań introligatorskich do drukarni cyfrowych i offsetowych. Operując ze swojego biura w Piasecznie pod Warszawą oraz w Tychach w swojej historii spółka dostarczyła ponad 1000 urządzeń introligatorskich i uszlachetniających. Najpopularniejsze urządzenia to bigówki, foliarki (od modeli nabiurkowych po zautomatyzowane urządzenia z podawaniem z wysokiego stosu), gilotyny/krajarki z elektrycznym lub hydraulicznym napędem noża, wielofunkcyjne wycinarko-bigówko-perforówki do wizytówek, zaproszeń, okładek. Nowością są złociarki, które Akonda dostarcza w dwóch technologiach – bezpośredniego druku termo-transferowego lub bezmatrycowego złocenia wydruków cyfrowy.

W październiku 2016 Akonda podpisała umowę dystrybucyjną z belgijskim producentem C.P. Bourg w siedzibie w Ottignies. Jest to związane z nową filozofię marki która powstałą wraz ze zmieniającymi się realiami funkcjonowania branży poligraficznej. Nowa strategia zakłada praktycznie całkowitą koncentrację na rynku cyfrowym i tym samym obie firmy otwierają nowe możliwości w zakresie dostarczania rozwiązań in-line / off-line / near-line (obok linii) do polskich firm.

Filozofią marki c.p. Bourg jest wytwarzanie maszyn, które zwiększają efektywność procesów introligatorskich. Jest to odpowiedzią na zmieniające się realia branży poligraficznej. Rozwój technologii web to print czy print on demand powoduje iż nakłady sukcesywnie spadają, zwiększa się presja na coraz krótszą realizację zleceń. Pocieszeniem jest fakt iż ilość zleceń obecnych na rynku się zwiększa, więc w pewnym stopniu bilansuje się to ze spadającymi nakładami. Jednak duża ilość zamówień powoduje nowy rodzaj problemu z którym firmy będą się zmagały – problem organizacji produkcji.

Dlatego c.p. Bourg wyszedł z założenia żeby podnieć efektywność procesów poprzez połączenie urządzeń introligatorskich (broszurujących lub oklejających w oprawę miekką) bezpośrednio z maszyną drukującą. Niezbędnym elementem układanki jest odpowiednia komunikacja urządzeń poprzez protokół JDF, dzięki któremu ustawienia drukowanej pracy są przekazywane z maszyny do maszyny i wymagana jest minimalna ingerencja operatora. C.p. Bourg wspiera integracje z markami HP, Kodak, Oce, Xerox, niebawem zostanie przygotowany moduł integracyjny dla urządzeń Ricoh.

 

Procesy in- off- near-line

BME-EXPRESSwithBSF(staged)_0x160_0

Procesy broszurowania i oklejania mogą być realizowane w linii (in-line), poza linią (off-line) lub obok linii (near line). W przypadku realizacji procesów in-line wydruki trafiają bezpośrednio do urządzenia wykańczającego gdzie są obrabiane.

Rozbudowa systemu o dynamiczny podajnik arkuszy (Bourg Sheet Feeder – BSF) pozwala na rozwinięcie możliwości linii o pracę off- oraz near-line. Podajnik dynamiczny pozwala na kompletowanie zestawów z wielu źródeł – np. z drukującej na bieżąco maszyny oraz z kaset w których umieszczone są wydruki pochodzące z innych maszyn drukujących (np. łączenie druków z maszyny kolorowej i czarno-białej). BSF pozwala również na pracę systemu zupełnie odłączonego od maszyny drukującej (off-line) oraz na prace z wydrukami pochodzącymi z innej maszyny niż do której podajnik jest podłączony (near-line). Procesy off- oraz near-line mogą być w prosty sposób kontrolowane poprzez system kodów kreskowych. Ładowanie wydruków do dynamicznego podajnika odbywa się przy wykorzystaniu wózków na papier zestandaryzowanych ze stackerami wszystkich producentów maszyn drukujących.

Moduł przygotowania arkuszy

Zasadniczą wadą systemów in-line obecnych do tej pory na rynku była kwestia optymalizacji arkusza drukarskiego. Łatwo jest drukować broszury A4 z arkusza SRA3 natomiast przy druku broszur A5 pojawia się problem optymalizacji kosztów tzw.”klika”. Dlatego Bourg podczas Drupy 2016 zaprezentował rozwiązanie które arkusz SRA3 potrafi rozciąć, obrócić o 90° (proces może być wykonany wielokrotnie poprzez zduplikowanie elementu) i przekazać do broszurowania lub oklejania. Pod produkcje książek możliwe jest również złamanie arkusza w pół.

Broszurowanie

 

bsf-bcm-bme_0x160_0

Broszurowanie realizowane jest w oparciu o agregat falcująco-zszywający, którego prędkość 5000 broszur na godzinę nie spowalnia pracy maszyny drukującej. Głowice marki Hohner pozwalają na zszycie do 55 arkuszy (blokowo) lub 30 arkuszy do późniejszego złamaina w pół. Możliwe jest zamontowanie 2 lub 4 głowic, z opcją szycia oczkiem.

Zastosowanie innowacyjnych silikonowych pasów prowadzących pozwala na bezpieczną pracę bez rysowania nawet najbardziej wymagających prac (np. z HP Indigo).

Agregat broszurujący może być poprzedzony modułem pozwalającym na bigowanie (w locie, bez zatrzymywania papieru i zmniejszania prędkości urządzenia) zszywanych arkuszy. Po procesie broszurowania następuje ścinanie przedniej krawędzi broszury.

 

Oklejanie opraw miękkich

 

BB3002 PUR-C_755x340_0

 

C.P. Bourg jest najchętniej wybieranym dostawcą w drukarniach realizujących produkcję, gdzie każda kolejna oprawa jest inna niż poprzednia (book on demand, produkcja fotoalbumów). Zastosowane rozwiązania pozwalają na sprawdzanie grubości wkładu i  odpowiednie dopasowanie okładki do wkładu, bigowanie okładki realizowane jest w obrębie maszyny przy użyciu listew (bigujących ku górze i ku dołowi w jednym przebiegu). Przy wyłączonych opcjach dostosowywania się do zmiennych prac urządzenie uzyskuje swoją maksymalną prędkość 650 cykli na godzinę.

Dostępne są 2 modele oklejarek różniące się klejownikiem – jeden model ma zainstalowany otwarty klejownik na klej EVA, drugi zewnętrzny klejownik marki Nordson. Zewnętrzny klejownik pozwala na pracę z klejem EVA oraz PUR, dzięki zastosowaniu hermetycznego zamknięcia klejownika PUR może być przechowywany nawet do 7 dni, co eliminuje straty materiału (alternatywne rozwiązania PUR wymuszają czyszczenie instalacji PUR po zakończonej pracy – klej PUR nie  może pozostać w klejowniku).

Oklejarka może pracować w linii z maszyną drukującą lub jako samodzielne urządzenie. Przy pracy off-line operator może umieszczać wkład bezpośrednio w karetce i oczekiwać na realizację cyklu lub może zostać zamontowany podajnik wkładów – Bourg Book Loader. Podajnik wkładów jest modułem w którym operator umieszcza wkłady na 8-25 minut ciągłej pracy urządzenia, operator może odejść od urządzenia a proces oklejania realizowany jest automatycznie.

Ostatnim elementem w linii produkcji opraw miękkich może być trójnóż, najnowsze zaprezentowane urządzenie podczas targów Drupa 2016 pozwala na okrawanie opraw klejonej również klejem PUR tuż po zakończonym cyklu.

BB3102 EVA_755x340_0