Print on demand z oklejarkami C.P. Bourg od Akonda

Zmieniające się potrzeby rynku w zakresie produkcji książek (coraz wyraźniejszy udział w rynku technologii Print on Demand) sprawiają  iż klienci (wydawnictwa lub dystrybutorzy) coraz częściej oczekują aby książki były drukowane w nakładach jednostkowych.  Coraz mniej nakładów jest realizowanych po kilkatysięcy sztuk, natomiast coraz więcej się słyszy o kilkuset-kilku tysiącach prac dziennie po jednej sztuce.

Model dystrybucji książek zmienia się na przyjęcie zamówienia przez sklep internetowy i bezpośrednie przekazanie do produkcji.

Podobnie sytuacja wygląda np. z instrukcjami obsługi, gdzie fabryka zamawia z jedno- lub kilku-dniowym wyprzedzeniem instrukcje pod planowaną produkcję.

C.P. Bourg doskonale rozumie zmiany i od kilku lat rozwija portfolio produktów – oklejarek jednoszczękowych i linii broszurujących – właśnie pod tym kątem. Filozofią marki jest dostarczanie rozwiązań, które są w stanie obsługiwać różne prace w jednym cyklu produkcyjnym.

Dlatego wszystkie narządy urządzeń odbywają się automatycznie – w przypadku opraw miękkich każdy wkład jest badany pod kątem grubości, m.in. na podstawie grubości dobierany jest szereg parametrów, np. rozstaw bigowania grzbietu. Bigowanie odbywa się przy wykorzystaniu listwy, odległości dobierane są dynamicznie do wkładu, nie ma konieczności ręcznego rozstawiania krążków bigujących. Maszyna biguje w obu kierunkach, może uderzyć do 13 razy, więc można zrealizować m.in. oprawę ze skrzydełkami.

Zastosowane rozwiązania sprawiają iż maszyna może pracować z pełną wydajnością przy każdej kolejnej oprawie innej grubości (nie trąc czasu na zmianę ustawień).

Portfolio C.P. Bourg obejmuje 3 rozwiązania dopasowane do różnych potrzeb i oferujące różny zakres automatyzacji produkcji.

– BB3002 – podstawowa oklejarka jednoszczękowa stanowiąca bazę do rozbudowy. Już podstawowy model zapewnia niezakłóconą pracę z pełną wydajnością dla wkładów różnych grubości

– BB3102 – oklejarka z jedynym w swoim rodzaju podajnikiem wkładów. Operator układa wkłady na transporterze (magazynek mieści do 79 wkładów) co powinno zająć nie więcej niż 6 minut, przez kolejne 10 minut (przy 5mm blokach) maszyna może pracować bez interwencji operatora. Maszyna weryfikuje poprawność zestawu „wkład – okładka” przy wykorzystaniu kodów kreskowych i eliminuje możliwość pomyłki. Automatyzacja procesu podawania wkładu pozwala na osiągnięcie wydajności do 400 opraw na godzinę przy operatorze który nie jest w 100% zaangażowany w cykl produkcyjny – są to wydajności wyższe niż popularnych na polskim rynku oklejarek 4-szczękowych.

BB3102

– BB3202 – oklejarka w połączeniu z innowacyjnym modułem BPM pozwalającym na rozcinanie i obracanie arkusza bezpośrednio z maszyny drukującej lub z podajnika papieru. Rozwiązanie pozwala na druk 1, 2 lub 4 użytkami z arkusza w linii, bez interwencji operatora pomiędzy kolejnymi etapami.

W przypadku druku z arkusza SRA3 50 stronicowej książki w formacie zbliżonym do A5 (pracę można realizować w praktycznie dowolnych formatach) system spięty z maszyną drukującą z prędkością około 250 stron A4/min pozwala na wyprodukowanie 220 książek w ciągu jednej godziny.

Wszystkie wyżej wymienione rozwiązania są dostępne w opcjach z klejem EVA lub PUR (z zamkniętym klejownikiem marki Nordson).

Akonda, będąca dystrybutorem marki C.P. Bourg w Polsce dostarcza i serwisuje oklejarki i systemy broszurujące belgijskiego producenta. Specjaliści Akonda biorą aktywny udział przy tworzeniu nowego work-flow w drukaniach w których dostarczamy maszyny przy wykorzystaniu oprogramowania kompatybilnego z rozwiązaniami C.P. Bourg i standardem JDF. Zapraszamy do rozbudowanego centrum demo marki C.P. Bourg nieopodal Brukseli w którym zaprezentujemy wszystkie opisywane rozwiązania.